משכיות

אודות מכינת משכיות

החזון

בצפון בקעת הירדן, בסביבה טבעית ושקטה, מציעה המכינה הקדם צבאית “משכיות” תוכנית ייחודית לבני הנוער הנמצאים בנקודת זמן משמעותית לעתידם.  תקופת שהותם במכינה תשפיע במידה רבה על התנהלותם כבוגרים בחברה, ובעזרת השם, תאפשר להם בעתיד מרחב בחירה גדול.

“משכיות”  מהווה חלקת אלוקים קטנה עבור נוער, המגיע ברובו מעיירות פיתוח,  ומתמודד עם תהיות הנובעות ממורכבות התקופה. בהגיעו אלינו, סובל הנוער מתסמיני משבר אמוני, חוסר מוטיבציה לגיוס, תודעה לאומית רדודה ובלבול ערכי. במכינה נחשפים הנערים לעולמה של תורה מתוך חיבה ועניין ולא מתוך כפייה, סופגים ערכים, אשר מקנים להם מוטיבציה  ויכולות להשתלב בלב העשייה וההנהגה בישראל וביחידות העילית של צה”ל!  מאמינים אנו, כי בכך  מבססים אנו חברת מופת במדינת ישראל, ברוח מורשת ישראל, ומשפיעים על פניה של החברה הישראלית כולה.

ב”משכיות” מקבלים התלמידים בית חם, חיבוק, יחס והכוונה,  על ידי קבלה, אהבה ותשומת לב אישית ומקיפה לכל אחד. במהלך תקופת הלימודים מתפתח תהליך העצמה מרגש.  תהליך זה נבנה בהדרגה, תוך שימוש במגוון אמצעים, כלים וחוויות, ביניהן חדר מוזיקה, חדר הכושר, גינון, סדנת עבודה, פינת החי והאורווה . המכינה ממוקמת ביישוב צעיר, הקורם עור וגידים והופך לאבן שואבת בבקעת הירדן ומגדלור איזורי לתורה, ערכים התנדבות ונתינה. חלק מבוגרינו החליטו לקבוע את ביתם ביישוב, בסמוך ונראה למכינה.בצפון בקעת הירדן, בסביבה טבעית ושקטה, מציעה המכינה הקדם צבאית “משכיות” תוכנית ייחודית לבני הנוער הנמצאים בנקודת זמן משמעותית לעתידם.  תקופת שהותם במכינה תשפיע במידה רבה על התנהלותם כבוגרים בחברה, ובעזרת השם, תאפשר להם בעתיד מרחב בחירה גדול.

החזון שלנו!

בוגרי מכינת משכיות יהיו שמחים בחלקם, חדורי אמונה בה' יתברך ובעצמם, ומכירים בכוח שניתן להם להפיץ את אורם בעולם על ידי חסד ונתינה, מבט לכלל ואהבת ישראל.

התכנית

אנו מיישמים הנחת עבודה זו בצורה משמעותית באמצעות מסגרות מגוונות, המאפשרות לתלמיד לפתח את יכולותיו המנהיגותיות, שעוברות דרך הכרה עצמאית ועצמאות.

לימוד ומחשבה

בית המדרש – מוקד להשגת שורשים עמוקים במורשת ישראל, אשר מגדילים את מבטו הערכי של התלמיד, מעצימים את שדרתו האמונית, מרחיבים את חזונו הלאומי והופכים אותו לאיכפתי ביחס לעתידו של עם ישראל בתוך ארץ קודשנו.

בית המדרש מעניק את הכוחות של השכנוע הפנימי, שיש להקריב ולמסור את הנפש למען עמנו, בתוך מולדתו הנחשקת. בנוסף, התלמיד ידע לפתור בעיות הלכתיות הנקרות במהלך שירותו הצבאי, יקנה יסודות בשולחן-ערוך, בסוגיות בתלמוד, בדיני כשרות, עירובין, שבת ומועד.  בעיקר ילמד הוא לפתוח ספר ולעיין ביתר עומק על סוגיה העומדת על פרקו בזמן אמת.

פרויקט בינו לבינה-  לצערנו הרב, חלק לא מבוטל מתלמידינו מגיע ממשפחות מצוקה, גירושים, מריבות וכו’. אנו מבקשים לבנות להם מודל אחר, חדש ויציב, שילווה אותם בהמשך דרכם לחיים בריאים, מאושרים וחזקים. את בניית הדברים הללו אנו יוצרים דרך סדנאות שיעורים מבית המדרש.

פעילויות אלו עוסקות בבניית הבית והקשר בינו לבינה. עולות בהן לא מעט סוגיות כבדות-משקל, העוסקות בחיבור הנפלא של הבעל והאישה, והתלמידים לומדים דרכים לקנות את הכלים לבית בריא ונכון.

הן בצוות המכינה והן ביישוב הצמוד, נמצאות משפחות בוגרים, שעברו תהליך דומה, וברוך ה’ בנו לעצמם בית איתן ובריא, שיכול להוות דוגמא – בחינת “כזה ראה וקדש”.

לסבר את האוזן, לאחר כעשור של פעילות, יצאו ממכינת משכיות כ-400 בוגרים, כ-90 מתוכם כבר בנו את משפחותיהם דרך המכינה. אנו רואים חשיבות מיוחדת, ומשקיעים מאמצים בליווי התלמידים בהמשך דרכם ובמיוחד בבניית ביתם.

מיומנויות חיים

חוות סוסים – המכינה משקיעה מאמצים גדולים בבניית תוכנית לתלמיד ברכיבה על סוסים, דבר שמקנה לחניך יכולות שליטה על הסוס, ובדרגות נוספות- מנהיגות ואחריות.

רכיבה זו נעשית בהנחיית מדריך רכיבה העומד על הנקודות הנ”ל ומשתף את התלמיד בפיתוח תכונות אלו.  לשמחתנו הרבה אנו רואים ברכה עצומה בפרויקט זה.

פינת חי- פינת חמד עבור תלמידים, הרוצים להתחבר אל בעלי החיים ממקום של נתינה. פינת החי זמינה לכל תלמיד באופן ספונטאני – לגשת, להאכיל, ללטף, להביע רגשותיו ולהתחבר לעצמו, בהקשבה פנימית בפינה שקטה .

בפרויקט זה אנו מצליחים להגיע אל החניך בצורה מאוד משמעותית; הוא לומד לראות התפתחות נורמאלית וטבעית אצל בעלי החיים, כיצד הם מצליחים בהשקעה מאוד נמוכה להגיע לתוצאות, והוא חווה בצורה רגשית את ההתפתחות הטבעית, שלצערנו הרב, לא מעט מחניכינו איבדו אותה במהלך הדרך.  למותר לציין שהחניך הופך להיות שותף פעיל בכל האכלה, הטיפוח והתקדמות החיות בפינת חי.

חדר כושר וחדר מוזיקה- במכינה ישנן עוד שתי מערכות להתפתחות במישורים נוספים: תלמיד הרוצה לפתח כושר הגופני, להכיר את גופו, להכיר את הסיבולת המנטלית והפיזית, ללמוד על גבולות מול מאמצים –  יכול לבצע זאת בחדר כושר.

וכן, בחדר המוזיקה;  החניכים’ הן המתלמד והן הכישרוני-ה’מורה’,  יכולים להביא לידי ביטוי את כישוריהם בחדר זה, ולגלות את העולם הרוחני שבהם דרך המוזיקה.

מטרות

במכינתנו אנו שמים דגש על נושא העצמת החניכים, בתוכניות ייחודיות מאוד, המתאימות לפלח התלמידים הבאים בשערינו. העצמת התלמידים נעשית במספר מישורים ובמסגרות שונות שיפורטו בהמשך, כאשר הנחת העבודה היא שתלמיד הבא למכינה, מגיע ממקום המוכן לעשות שינוי מהותי, ולבנות עמוד שידרה חזק ואיתן, שילווה אותו וייתן לו כח להמשיך בתכניותיו בעתיד, במישורים הצבאי, האישי, הרוחני והמשפחתי.

הכנה צבאית איכותית

מכינתנו מבליטה את ההכנה לצבא באמצעות הרצאות, מורשת קרב, אימונים מקדימים לקראת היחידות המובחרות, מפגשים עם בוגרי המכינה הנמצאים בחוד החנית של הצבא בסיירות ובקצונה, ועוד. תוצאות ההכנה במכינה ניכרות באחוז הגבוה של המתגייסים למסלולי שדה ופיקוד בצבא.

תוכנית הלימודים ופעילויות חינוכיות מיוחדות

חניכים, המתגוררים במתחם המכינה, משתתפים בתוכנית לימודים, העשרה וחוויה, המותאמת להם אישית: לומדים תורה, מפנימים ערכים דוגמת אהבת הארץ וכבוד לזולת, מתנדבים ומסייעים לאחרים, מטיילים בארץ ולומדים להכירה, מתנסים באחריות אישית ומנהיגות, לומדים אודות זוגיות ומשפחה, מפתחים מיומנויות חברתיות, לימודיות ובין אישיות, משתתפים בפעילויות מגוונות וחווים חיי שיתוף וקהילה מתוך אחריות לזולת ולסביבתם. צוות הרמי”ם המגוון מעביר את התורה בטעמים ובסגנונות מגוונים והתלמידים מרווים את צימאונם בניחוחות השונים. במכינה ישנו שילוב מנצח של תורה ועבודה, חיי עשייה ויצירה, טבולים בנוף מקסים.

בית המדרש – מוקד להשגת שורשים עמוקים במורשת ישראל, אשר מגדילים את מבטו הערכי של התלמיד, מעצימים את שדרתו האמונית, מרחיבים את חזונו הלאומי והופכים אותו לאיכפתי ביחס לעתידו של עם ישראל בתוך ארץ קודשנו.

הכירו את הצוות

שיעור שמחה ראש חודש אדר

הרב שלמה אזואלוס

ראש המכינה
מתגורר במושב רחוב שבעמק בית שאן ומשמש גם כרב אזורי של מ.א עמק המעיינות. הרב שלמה הקים את המכינה בשנת 2002 ומשמש כראש המכינה מאז.
אביגדור (2)

אביגדור משה

מנהל המכינה
מתגורר בישוב תל-תאומים בעמק בית שאן ומשמש משנת 2013 כמנהל המכינה.
אלון 3

אלון בניהו

מנהל חינוכי
בוגר המכינה, תושב משכיות. המנהל החינוכי במכינת משכיות - אחראי על תוכנית הלימודים והפעילות החודשית במכינה.
IMG_20220329_131906

תדהר שושן

מוביל קבוצה
משמש כמוביל שנה א', גר במשכיות עובד במכינה משנת 2021.
אלירן 2

אלירן אנקורי

מוביל קבוצה
משמש כמוביל קבוצה שנה א', גר במשכיות, עובד במכינה משנת 2020.
IMG_20220329_095625

הלל ישראל

מוביל קבוצה
משמש כמוביל קבוצה שנה ב, גר בגבעת סלעית, עובד במכינה כשנת 2021
מסע עליה למכינה 7

אברהם זרד

מדריך
אברהם זרד הוא מדריך במכינת משכיות, גר במכינה

משה קוינט

מדריך כושר
מד"ס ומור"ק
חיננית

חיננית לבקובסקי

מזכירה
מרכזת את נושא רישום התלמידים, שכ”ל, הנה”ח וכו’, גרה בבית שאן עובדת במכינת משנת 2021.
מתן (1)

מתן שנוייס

עו"ס
רב הישוב טירת צבי, עובד הסוציאלי שמדריך את הצוות החינוכי, ועורך שיחות פרטניות עם החניכים.
ניווטים 02-03 05

הרב צבי לב

ר"מ
הרב לב מתגורר במחולה ומשמש כרב הישוב מחולה. הרב לב מעביר שיעורים ובעיקר חברותא עם תלמידים.

דבר הרב

מכתב מאת שלמה אזואלוס, רב המכינה

בס”ד

עתרת הברכה והחיים והשלום!

זכיתי אני, שלמה אזואלוס, הרב האזורי של עמק המעיינות, להיות בין מקימי המקד”צ “משכיות”, לפני שמונה עשרה שנה, כדי לתת מענה לנוער מיוחד, תוסס ומאתגר, מלא כוחות חיים, שמחפש פינה חמה, תומכת ומחזקת, אוהבת ומחבקת, מרוממת ועוטפת!

נתתי את דעתי, לאפשר לבאים בשערי מכינתנו, לעסוק בדברים נוספים לצד לימוד התורה, בניית האישיות ועבודת המידות. אכן, יש מסלול מקביל של “עמל כפיים”, אורוות סוסים, פינת חי, חדר כושר וחדר מוסיקה, גינון, נגרות וטיפוח המכינה, לאלה שמתקשים לחבוש את ספסלי בית המדרש למשך יום שלם!

אנו ערוכים לטיפול אישי, פרטני ומשפחתי, עם שיחות אישיות המלמדות אותנו על מה שעובר על התלמיד, בכך לדעת להעניק לו את התמיכה והיחס הנכונים לצמיחתו וגדילתו!

ישנן ברוך ה’, מכינות רבות ומצוינות ברחבי ארצנו הקדושה, מה שמייחד אותנו אלה אנשי הצוות המופלאים והמסורים שאני קורא להם “שחקני הנשמה” שמעניקים פה בשמחה רבה את נפשם, רוחם וליבם בכל מאודם למענכם!

מצפים לכם בערגה ובאהבה,
הרב שלמה אזואלוס, ראש מכינה קדם צבאית “משכיות”.